День Незалежності 2012 в Іршаві увійде в історію

Опубліковано .


У суботу, 25 серпня, Іршава відзначала 21-у річницю Незалежності України. У рамках святкування відбулася непересічна подія в історії райцентру – урочисте відкриття єдиної в Закарпатті Алеї Слави. За старим християнським звичаєм священики освятили реконструйовану центральну площу, Алею Слави, міст через річку Іршавку та кругову авторозв'язку. На урочистому освяченні були присутні родичі тих людей, чиї імена викарбувані на Алеї, підприємці, які допомагали відновлювати місто, представники райдержадміністрації та райради, депутатський корпус, члени міськвиконкому, жителі міста та гості свята.
Чин освячення служили настоятель Свято-Іллівського православного храму о.Михаіл, настоятель Петро-Павлівського греко-католицького храму о.Василій та настоятель храму Святого великомученика Димитрія в с.Луково о.Юрій. Отець Михаіл подарував міськвиконкому ікону Божої Матері, як оберіг та побажав Божої ласки у всіх справах.
По завершенню розпочалася концертна програма.
У розкішних вишиванках ведучі – Любов Сокач та Юрій Мельник привітали із Днем народження рідної країни всіх присутніх, побажали миру, спокою, здоров’я та добра. Цю приємну ноту відчули і передали публіці талановиті вокалісти іршавщини Інна Капітан, Вікторія Чийпеш, Анастасія Бокотей, Вікторія Лендєл, Василь Філеш, Леся Мейсарош, Тетяна Кузан та гості з хустщини гурт «Свіжа копійка». Але район наш багатий не лише на співочі таланти, а й гумористи в нас нівроку. Тож радісний та веселий настрій створили юні жартівники Іван Щадей та Микола Павляк.
Безумовно, увага багатьох присутніх була прикута до сонячного годинника та дисків на яких вигравірувано імена відомих людей, котрі прославили наш край не лише в Україні, а й за її межами. Це – Федір Потушняк, вчений-етнограф, педагог, письменник, поет, філософ; Адальберт Ерделі, відомий закарпатський художник, основоположник Закарпатської школи живопису; Олександр Фединець, знаменитий нейрохірург, професор УжНУ; Михайло Машкін, композитор, художній керівник відомого на всю Україну самодіяльного ансамблю пісні і танцю «Боржава»; Іван Фірцак-Кротон, відомий цирковий артист, борець-важковаговик, чемпіон Європи у греко-римській боротьбі, визнаний найсильнішою людиною світу ХХ століття. А також наші земляки Народні артисти України – Іван Попович та Степан Гіга.
На урочисте відкриття Алеї Слави організатори запросили родичів наших славних земляків. Тетяна Грицищук, журналіст, представляла родину Олександра Фединця. Коротко розповіла про Олександра Васильовича і відмітила, що такий крок увіковічити пам'ять про відомих людей є надзвичайно важливим, але є ще чимало імен, котрі гідні і повинні бути вигравірувані на Алеї.
Оксана Крученик, племінниця Федора Потушняка, як і все Закарпаття пишається своїм вуйком та гордо представляє родинні зв’язки із ним. Адже на рахунку Федора Потушняка ряд поетичних збірок, сотні етнографічних, філософських та історичних досліджень тощо.
Володимир Магурський та Майя Магурська-Бобик є внуками композитора Михайла Машкіна. Володимир був схвильований і небагатослівний, але подякував за пам'ять та організацію такого заходу. «Та й як можна не пам’ятати», - каже онука Майя, - «Машкін жив і творив на Іршавщині, а його пісня «Верховино, мати моя» практично стала гімном Закарапаття».
Іван Білак, правнук славнозвісного силача Івана Фірцака-Кротона, гордо носить ім’я діда, який свого часу, був нагороджений почесним борцівським поясом, манжетами із прикрасами та декоративним шлемом інкрустованим дорогоцінним камінням із рук англійської королеви.
На жаль, із родини Адальберта Ерделі, не зміг прийти ніхто.
Істиною є те, що людина живе доти, доки про неї пам’ятають, а про цих людей пам’ятатимуть вічно, вони стали легендою, ввійшли в історію. І згадки про них переходитимуть із покоління в покоління. Напевно не випадково, хоч на перший погляд, продумано і розплановано, Алея Слави розміщена навколо сонячного годинника, бо як сказав Народний артист України Степан Гіга, чиє ім’я також тут виблискує, - «Відтепер Іршава має свій символ – час, а час – це вічність».
Ще одне прізвище, яке прославляє Іршавщину на всю Україну, викарбувано на Алеї, це Іван Попович, який нажаль, не зміг відзначити День Незалежності на своїй малій батьківщині.
Загалом, від усіх представників родин відомих людей лунали лише слова вдячності за пам'ять і повагу.
Але щоб дійти до цього кульмінаційного моменту – урочистого відкриття та освячення, довелося докласти чимало зусиль. Зокрема, напевно, справедливою є подяка тим бригадам майстрів, які працювали в неймовірну спеку, але до своєї роботи поставилися добросовісно і відповідально. Натомість місто має прекрасну центральну площу, відремонтовану, естетично оформлену історичну пам’ятку – міст, новозбудовану кругову розв’язку та майже 1 кілометр реконструйованого тротуару.
Від Іршавської міськради міський голова вручив подяки Івану Кормошу, Анатолію Ковальчуку та Петрові Зайкану, а почесною грамотою міськради було нагороджено  Степана Барана. Голова РДА Віктор Феєр передав у подарунок прекрасний  набір будівельних інструментів.
Неодноразово звучали слова подяки на адресу тих людей, завдяки яким місто і має нове обличчя. Це спонсори, які надали фінансову підтримку, допомагали матеріалами і транспортом. В першу чергу це Павло Балога, депутат облради, який у квітні цього року профінансував (наразі завершується) будівництво пам’ятника героям-чорнобльцям, подарував Іршаві сакури, техніку для відеонагляду, бруківку для площі та тротуарів і за сприяння якого і пройшло суботнє святкування.
Неможливо не подякувати молодому, ініціативному депутату міської ради Михайлові Глушку, який власними силами і коштами збудував у місті кругову авторозв’язку, а також усім підприємцям, які внесли свою лепту в реконструкцію центрального мосту – Івану Гозді, Юрію Блищаку, Андрію Мягкому, Володимиру Дяченку, Івану Поповичу, Василю Онисько, Любові Жідов, Ганні Жідов, Петрові Клюса, Михайлу Романцю, Сергію Лендєлу. Окреме спасибі Василю Химинцю, який протягом всього часу ремонтних робіт допомагав із транспортуванням матеріалів для центральної площі. Безумовно щира подяка від депутатського корпусу та міськвиконкому за порозуміння та надану допомогу Владиславу Масалову, Євгену Єлкову, Василю Терпаю, Петрові Зейкану, Петрові Шаленику, Івану Михайлюку.
На завершення, так би мовити, офіційної частини святкування Алея Слави засяяла вогнями феєрверків, а незрівнянний квартет «Гармонія» виконали пісню «Іршаво, Іршаво…». Сказати чесно, тут панувала така атмосфера, а все побачене настільки вражало, що ледве вдалося стримати сльози.
Після цього публіку вітали Заслужений діяч естрадного мистецтва Андрій Бема, Заслужена артистка України Квітослава Гіга та Народний артист України Степан Гіга. Святковий концерт завершився феєрверком, який засвітив нічне небо на Іршавою.
Як і обіцяли організатори програму продовжили DJ-Kol-Angel та DJ-Menja. І насамкінець на будівлі міськради яскравими вогнями спалахнув напис З Днем Незалежності, що і стало завершальним акордом всього святкування.

Додати коментар

До уваги коментаторів, на сайті забороняються:

  • Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади;
  • заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого конституцією України, законодавством України;
  • Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі, поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
  • Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
  • Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
  • Вживання нецензурної лексики;
  • Розміщення тексту рекламно-комерційного змісту;

У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил адміністрація сайту залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.
     

Захисний код
Оновити