Іршавська Алея слави поповниться ще одним відомим ім’ям

Опубліковано .


Цього року на центральній площі Іршави встановлено Алею Слави. На ній увіковічено імена видатних постатей іршавщини, які у свій час прославляли наш край та нашу державу, як на теренах України, так і за її межами. Це Федір Потушняк, вчений-етнограф, педагог, письменник, поет, філософ; Адальберт Ерделі, відомий закарпатський художник, основоположник Закарпатської школи живопису; Олександр Фединець, знаменитий нейрохірург, професор УжНУ; Михайло Машкін, композитор, художній керівник відомого на всю Україну самодіяльного ансамблю пісні і танцю «Боржава»; Іван Фірцак-Кротон, відомий цирковий артист, борець-важковаговик, чемпіон Європи у греко-римській боротьбі, визнаний найсильнішою людиною світу ХХ століття. А також двоє Народних артистів України – Степан Гіга та Іван Попович, котрі і зараз славлять наш край.
Але після офіційного відкриття були неодноразові звернення від жителів міста, відвідувачів сайту Іршавської міської ради, про те, що і місто має людей, котрі гідні, аби їхнє ім’я виблискувало на Алеї слави.
Саме тому, на розгляд депутатів та членів виконкому Іршавської міської ради було винесено питання про встановлення пам’ятного знаку на Алеї слави Степану Жупанину, письменнику і педагогу, уродженцю міста Іршави. Депутати надали згоду.
Вашій увазі пропонуємо інформаційну довідку про життєвий і творчий шлях Жупанина Степана Ілліча, іршавчанина, лауреата премії імені Лесі Українки.
Степан Жупанин народився 18 січня 1936 р. в с. (тепер місто) Іршаві, по вулиці Зарічній в багатодітній сім'ї хлібороба. Навчався у теперішній першій школі. Закінчив філологічний факультет Ужгородського університету (1959). Учителював в Ільниці, Виноградові, де керував районним літературним об'єднанням «Пролісок».
У 1973 р. закінчив аспірантуру в науково-дослідному інституті педагогіки України. Тоді ж захистив дисер¬тацію «Естетичне виховання молодших школярів засобами пей¬зажної лірики». Кандидат педагогічних наук, доцент. П'ятнадцять років викладав в Ужгородському університеті українську літературу, психологію, завідував кафедрою гуманітарних дис¬циплін, а з кінця 1986 р. завідує кафедрою педагогіки і психології та суспільних дисциплін Закарпатського інституту вдосконалення кваліфікації вчителів. Степан Жупанин — автор близько сотні наукових праць на педагогічні теми.
Ще навчаючись у сьомому класі, написав вірш «Мак та бджілка», який пізніше ввійшов до першої книжки «Бджілка» (1959). Вірші і казки Степана Жупанина з'являються на сторінках газет, журналів «Барвінок» (1962. № 8; № 9; 1963. № 3, № 4; 1980. № 10; 1984. № 11), «Малятко» (1963. № 9; 1965. № 9; 1970. № 4), «Дошкільне виховання» (1975. № 10; 1982. № 10), «Прапор» (1986. № 1; 1988. № 5), «Україна» (1985. № 47), «Дукля» (1978. № 5; 1984. № 5), «Дружно вперед» (1989. № 7) та ін., антології української літератури для дітей «Веселка» (К., 1984. т. 2), багатьох ук¬раїнських читанок та інших підручників для початкових класів.
Окремими виданнями вийшли книги для дітей «Сестрички-смерічки» (1962), «Гірська стежинка» (1965), «Світле озерце» (1975), «Ватра» (1981), «Смерековий край» (1985), «Лісовий світанок» (1986), «Світлячок та бджілка» (1989), «На високій по¬лонині» (1993), «Сто загадок» (1993). Понад сто його віршів стали піснями. Покладені на музику А.Філіпенком, А. Кос-Анатольським, Д.Задором, Б.Фільц, Л.Дичко, А.Рябчуном та ін.
Побачили світ книги пісень на його слова та музику А. Кос-Анатольського «Пісні для дітей» (1974), «Сонечко» (1983), «Журавлик» (1989), дитяча кантата на музику Лесі Дичко «Барвінок» (1983), збірка пісень для школярів «Ластів'ята» (1991), «Закарпатські візерунки» (1993).
Займається також перекладацькою діяльністю. Окремою книжечкою «Помандрую завтра в ліс» (1977) в його перекладах з'явилися вірші російського поета І.Мазніна. У своїй книзі «Смерековий край» (1985) С.Жупанин відводить цілий розділ перекладам віршів знайо¬мих йому дитячих поетів усіх республік тодішнього Союзу. Переклав з угорської ряд поезій Барбари Салаї, що живе на Закарпатті (Закарпат. правда. 1982. 8 верес.; 1986. 25 черв, та зб. Б.Салаї «Чарівний дзвіночок» (К., 1986).
Автор багатьох нарисів про людей Закарпаття, статей та рецензій про творчість Ю.Гойди, М.Томчанія, Параски Амбросій, В.Ладижця, Марійки Підгірянки, Барбари Ссілаї, Ольги Рішаеі та сучасних молодих письменників. Разом з П.Скунцем упорядкував своєрідну дитячу антологію поетичних творів письменників Закар¬паття під назвою «Карпатська весна», яка вийшла 1982 р. в Братіславі. Підготував читанку для молодших школярів «Сонячний світ» (1972) та збірку художніх творів для самостійного читання у початкових класах шкіл України з угорською, молдавською та польською мовами навчання — «С чего начинается Родина» (1987).
Окремими виданнями в перекладі російською мовою з'явилися збірки «Лесные часы» (1974), «Кукушкины сапожки» (1981), «Рассвет» (1987), словацькою — «Зозулині чобітки» (1981), угорською — «Вівчарик» (1980), чеською — «Журавлику мій милий» (1977). Чимало творів С.Жупанина опубліковано в газетах, журналах та збірниках для дітей у перекладах на білоруську, молдавську, турк¬менську, таджицьку, казахську, осетинську, черкаську та ін. мови. Лауреат літературної премії ім. Лесі Українки (1994) за збірку казок, загадок, скоромовок «На високій полонині» (1993) і співаник для дітей «Закарпатські візерунки» (1993).
Член Спілки письменників України з 1974 р.
Помер 7 січня 2005 року, в Ужгороді. Похований на доманинському кладовищі.

Додати коментар

До уваги коментаторів, на сайті забороняються:

  • Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади;
  • заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого конституцією України, законодавством України;
  • Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі, поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
  • Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
  • Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
  • Вживання нецензурної лексики;
  • Розміщення тексту рекламно-комерційного змісту;

У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил адміністрація сайту залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.
     

Захисний код
Оновити

Коментарі   

 
+1 # Мирослава 18.12.2012, 23:13
Щиро дякую Іршавській міській раді .Мирослава(Миро слава,дочка Степана Жупанина).
Відповісти